Bilinmeyen Driver’ları Bulma Rehberi : Vendor ID & Device ID

Çoğu zaman bilgisayarınıza yeni bir donanım parçası aldığınızda ürünün driver’ı da ürün ile birlikte bir cd içerisinde gelir. Bu driver’ı kaybetseniz bile üreticinin sitesinden tekrar indirebilirsiniz.

Ancak ya üreticinin kim olduğunu ya da sürücüsü eksik donanımınızın modelini bilmiyorsanız ?

Uzun süreden sonra attığınız bir formattan sonra bu gayet sık rastlanan bir problem olabilir. Bu sorunu çözmenin bir çok yolu var. İlk akla gelenler Driver Genius, Driver Detective vb. driver bulucu bazı programları kullanmaktır. Ama bu yazıda anlatacağım yöntem bambaşka ve hiçbir program gerektirmiyor.

Her donanım o ürünün kimliğini belirten bir Vendor ID ile Device ID‘ ye sahiptir. Bu ID’leri bilmek üreticiyi bilmek demektir. Windows’da ise bu bilgileri bulmak oldukça basit.

1. Başlat > Denetim Masası > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi‘ ni açın.

2. Eğer tanınmamış bir driver varsa üzerinde sarı bir uyarı işareti olacaktır. Ben örnek olarak ekran kartının driverını seçiyorum.

3. Driver’ın üzerine gelip sağ tıklayın ve Özellikler ‘i seçin. Açılan pencerede Ayrıntılar (Details) sekmesini tıklayın. Ve burada ilk sıradaki Device instance id ‘yi seçin.

5. Device instance id ‘yi seçtiyeniz eğer hemen alttaki Değer kısmında aşağıdakine benzer bir kod göreceksiniz.

PCI\VEN_1002&DEV_4173&SUBSYS_0201174B&REV_00\4&1AFFAA3D&0&0108

6. Bu koddaki kırmızı ile gösterilen değer bize donanımın Vendor ID‘sini, yeşil ile gösterilen değer ise Device ID‘sini veriyor. Yani bu örnekte:

Vendor ID: 1002

Device ID: 4173

7. Vendor ve Device ID’leri bulduktan sonra http://www.pcidatabase.com adresine giriyoruz. Burada Vendor Search ve Device Search adlı iki arama kutusu göreceğiz. Az önce bulduğumuz değerleri bu kutucuklara girip Search dediğimiz zaman ise donanımımızın modeli ve üretici firmasına ait bilgilere ulaşacağız.

Aynen bunun gibi:

 

Umarım işinize yarayacak bilgiler vermişimdir.

Kaynak 1: http://www.vinodchandramouli.com/2008/04/how-to-find-drives-for-unknown-devices.html
Kaynak 2: http://www.instantfundas.com/2008/06/how-to-find-drivers-for-unknown-devices.html

30 thoughts on “Bilinmeyen Driver’ları Bulma Rehberi : Vendor ID & Device ID

 1. Pingback: format attým ses yok - hARDWAREMANIA
 2. Usta dricver geneius vb programlar yedekleme ye yaryor laptop çöktü format attım şimdi driverlerini bulamıyorum cd de yok

 3. yha benim cd var yüklüyorum driverı yanında sarı bişey çıkıyo xp format atıyorum ses gidiyo realtek yükledim şimdi ses çalınıyomuş gibi görünüyo ama ses gelmiyo ne yapabiliriiiimm?????

 4. teşekkür ediyorum. o kadar site dolandım, program kullandım sorunu gideremememiştim. bu çok pratik bir çözüm oldu. helal olsun

 5. ben bulamıyorum yaaa ne yapmam lazım 0x401 PCIVEN_8086&DEV_293E&SUBSYS_20F217AA&REV_033&B1BFB68&0&D8 0x04B3 IBM
  0x24D5 Audio Controller 0x8086
  bütün bilgilerim bu nerden indiricem peki

 6. Şahsen benimkiler de 8086 2772 ama ben de driverlerden pek anlamadığım için bilmiyorum açıklayacak biri varsa iyi olur teşekkürler 🙂

 7. en kolayi win7 icin bilgisayarim sag tikla aygit yoneticisine gir orada soru isareti olan yada sürücüsü yüklü olmayan donanima sagtikla ayarlara gir acilancan pencerede ayrintilar sekmesi tikla ve farenin tekerlegini birkez kendine dogru cevir (türkcesini bilmiyorum ama galiba donanim ID`s ) diye bisay gelecek orada buna benzer PCIVEN_11AB&DEV_6140&SUBSYS_95795FA5&REV_01 bisey gelir onu kopyala ve su siteye gir
  devid.info ve kopyaladigin seyi oradaki arama kutucuguna yapistir ve sürücüyü bulca hemen indir sitenin türkce dil destegi var.

  • devid.info eger site arama sonucunda bulamazsa sondan baslayarak parca parca silerek tekrardan arattir kesinlikle bulacaktir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *