Sağ Tık Menüsünde Klasöre Kopyala – Klasöre Taşı Seçenekleri

Başlık ile şunu kastediyorum:

Normal şartlarda Windows’un varsayılan olarak gelen ayarlarında Windows Explorer’da bu seçenekler yoktur, sadece Send To (Gönder) seçeneği vardır.

Birkaç küçük registry ayarı ile bir dosyaya sağ tıkladığınızda o dosyayı nereye kopyalamak ya da taşımak istediğinizi soran seçenekleri getirmeniz mümkündür. Bunun için:

1.  Başlat > Çalıştır ‘ı açıp ” regedit ” yazıyor ve Kayıt Düzenleyicisi‘ni (Registry Editor) açıyoruz.

2.  Burada şu yolu izliyoruz:

HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers

3.  Buraya ulaştığımızda ContextMenuHandlers‘ a sağ tıklayıp New > Key diyoruz ve örneğin kopyalama için yeni key’imize Copy To ismini veriyoruz.

4.  Oluşturduğumuz yeni key üzerine tıkladığımızda sağ taraftaki pencerede Name: (Default), Type:REG_SZ, Data: (value not set) yazıldığını göreceğiz.

(Default) üzerine çift tıklıyoruz ve açılan küçük penceredeki value data kısmına aşağıdaki değeri giriyoruz:

{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

OK deyip pencereyi kapatıyoruz.

5.   Şimdi bilgisayarınızdaki herhangi bir klasöre ya da dosyaya sağ tıkladığınızda menüye Copy To Folder seçeneğinin gelmiş olduğunu göreceksiniz. O da size dosyayı kopyalamak istediğiniz klasörü seçmenizi sağlayacaktır.

6.  Klasöre Taşı seçeneğini de sağ tık menüsüne eklemek istersek ContextMenuHandlers üzerinde Move To adında yeni bir key oluşturup değer kısmına aşağıdaki değeri giriyoruz:

{C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *