Windows XP’de Kaybolan Hızlı Başlat’ı Geri Getirme

Yukarıdaki resimdeki gibi Hızlı Başlat menüsü görev çubuğunuzdaki yerinde yok ise ilk yapacağınız iş görev çubuğuna sağ tıklamak ve Araç Çubukları altındaki Hızlı Başlat seçeneğini işaretlemek olacaktır:

Çoğu zaman bu işlem Masaüstünü Göster butonunun da içerisinde bulunduğu Hızlı Başlat’ı görev çubuğuna getirmeye yetecektir. Ancak kimi zamanlarda Hızlı Başlat seçeneği işaretli olmasına rağmen Hızlı Başlat menüsü görev çubuğunda gözükmez. Bunun nedeni Hızlı Başlat kısayollarını içerisinde bulunduran Quick Launch klasörünün Windows içerisinde oluşmamış olması ya da içeriğinin boş olmasıdır. Yani aslında Hızlı Başlat orada duruyordur ancak içeriği boş olduğu için gösterecek bir kısayol bulamıyordur.

Quick Launch klasörüne erişmek için Başlat –> Çalıştır‘a

%Appdata%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

yazıp enter’a basalım. Eğer bu klasör varsa ve içeriği boş ise; Hızlı Başlat menüsünde yer almasını istediğimiz kısayolları bu klasöre kopyalayalım. Bu işlemden hemen sonra hızlı başlat simgelerinin olması gerektiği yerde belirdiğini göreceksiniz. Eğer Quick Launch klasörü yok ise Internet Explorer klasörü altında Quick Launch adlı bir klasör oluşturup bu işlemi bu klasör için yapalım.

7 thoughts on “Windows XP’de Kaybolan Hızlı Başlat’ı Geri Getirme

  1. benimde o şekilde bir problemim var. yanlız bilgisayar iş yeri bilgisayarı. localdisk üzerinden çalışıyoruz. görev şubuğuna sağ tıklayıp hızlı başlatı göster gibi bir imkanım yok. bunun registery kaydını oluşturabilirmiyiz. bi registery girdisi oluşturup registry ye eklediğimizde orası işaretlenmiş olsun.
    Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

    Sayg.

  2. Merhabalar,
    Söylediğin her şeyi yaptım, üstelik Quick Launch klasörümün içi de doluydu..
    Ama bir anda gitti işte..Anlamadım!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *