Collision Domain ve Broadcast Domain Nedir?

collisionDomain

 

 

 

 

 

 

 

Collision Domain ve Broadcast Domain kavramları ile ilgili çok fazla ve güzel İngilizce kaynak mevcut.
O nedenle ben fazla teknik detaya girmeden yüzeysel olarak bu kavramları açıklamaya çalışacağım.

Bu kavramları anlayabilmek için hub ve switch cihazlarının çalışma prensiplerini basit olarak bilmek yeterli. Hub aptal bir cihazdır. Bir portuna gelen trafiği her zaman diğer tüm portlarına iletir. Switch ise daha akıllıdır. Bir portuna gelen trafiği sadece gitmesi gereken portuna iletir, böylece gereksiz yere tüm networkü meşgul etmemiş olur.

Collision Domain

 

1-collision-domain

 

 

 

 

 

 

 

 

Örneğin 4 portluk bir hub‘ın tüm portlarına birer bilgisayar bağlayalım. Bu durumda, bilgisayarlardan herhangi bir tanesi diğer bir bilgisayara veri gönderdiğinde, hub bu veriyi diğer tüm portlarına dağıtır ve ağdaki tüm bilgisayarlar gelen bu veriyi dinlemek zorunda kalır. Birinci bilgisayar ile aynı anda ikinci bir bilgisayar da veri gönderirse hatta çakışma (collision) meydana gelir. Ve bu durumda her iki bilgisayar da veriyi sırayla tekrar göndermek zorunda kalır.

İşte bu 4 bilgisayar ve hub’ın olduğu network tek bir Collision Domain‘dir. Yani hub collision domain sayısını arttırmaz. Hub’ın her bacağı (ve bunlara bağlı cihazlar) aynı collision domain’dedir.

Network’ün sağlığı açısından collision domain sayısını arttırmak ve böylece her bir collision domaindeki cihaz sayısını azaltmak gerekir. (çakışmayı en aza indirmek için.) Bunu gerçekleştirmek için de switch kullanırız.

4 portluk bir switch‘in tüm portlarına birer bilgisayar bağlayalım. Bu durumda, bilgisayarlardan herhangi bir tanesi diğer bir bilgisayara veri gönderdiğinde, switch bu veriyi sadece ilgili porttaki bilgisayara gönderir. Böylece bilgisayarlar aynı anda veri gönderse bile bir çakışma meydana gelmez.

İşte böyle bir durumda, switch’in her bir portu farklı birer Collision Domain‘dir. Yani böyle bir sistemde 4 adet Collision Domain vardır. Bu da demek oluyor ki switchler collision domain sayısını arttırırlar. Buna bağlı olarak da collision domain boyutunu (size) azaltırlar.

(Hub kullanılan durumda 1 adet Collision Domain ve içerisinde 4 adet cihaz vardı. Switch kullanılan durumda ise Collision Domain sayısı 4’e çıktı ve bir collision domain’deki cihaz sayısı 1’e indi.)

Broadcast Domain

Yukarıdaki switch örneği üzerinden devam edecek olursak;

Switche bağlı bilgisayarlardan bir tanesi ortama broadcast bir paket gönderirse switch bu paketi diğer tüm portlarına iletir. Bu da demek oluyor ki switche bağlı tüm bilgisayarlar aynı Broadcast Domain içerisindedir. Broadcast domain’in sınırı router’dır (L3 çalışan bir cihaz). Bir routerın her bir bacağı (interface) farklı bir broadcast domaindir.

introuting-vlan-broadcastdomain-map

 

 

 

 

 

 

 

br-cl-domain

 

 

 

 

 

 

 

 

3 thoughts on “Collision Domain ve Broadcast Domain Nedir?

  1. Pingback: Collision Domain, Broadcast Domain Nedir - Sayfa 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *