Kaybolan Akıllı Telefonunuzun Yerini Uzaktan Bulun

Günümüzde akıllı telefonlar gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz, tabiri caizse elimizden düşürmediğimiz bir parçamız durumunda. Bu nedenle telefonumuzu kaybetmek ya da çaldırmak oldukça moral bozucu bir durum.

Android işletim sistemli telefonlarda, ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymadan telefonumuzun yerini saptayabileceğimiz bir özellik bulunmakta. Bu özelliği aşağıdaki adımları izleyerek aktifleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

NOT: Bu özelliğin çalışabilmesi için o sırada telefonunuzun internete bağlı olması gerekmektedir.

(Ben bu yazımdaki ekran görüntülerini Huawei marka telefonumu kullanarak aldım. Samsung vb. gibi diğer Android işletim sistemi kullanan telefonlarda da ayarlar benzer şekilde olacaktır.)

1. İlk olarak, telefonunuzu Google Play Store’a kaydetmek için kullandığınız Gmail hesabınızı (email adresi) ve şifrenizi biliyor olmanız gerekiyor.

2. Telefonunuzun menüsünden Google Ayarları‘na tıklayın.

google ayarlari

3. Google Ayarları menüsünden önce Güvenlik‘e, oradan da Android Cihaz Yöneticisi‘ne tıklayın.

guvenlik android cihaz yoneticisi

4. Açılan menüdeki “Bu cihazın konumunu uzaktan bul” ve “Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izin ver” seçeneklerini işaretleyin.

Telefonunuzda yapılması gereken ayarlar bu kadar.

5. Şimdi bilgisayarınızdaki tarayıcıdan “https://www.google.com/android/find” adresine girin ve Gmail hesabınızla giriş yapın.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak ve burada telefonunuzun modelini göreceksiniz.

Bu sayfa üzerinden telefonunuzun çalmasını sağlayabilir  (telefonunuzu aramayacak, sadece bir ses dosyası oynatılacaktır), kilitleyebilir ya da üzerindeki tüm dosyaları silebilirsiniz.

Google Find My Device

Google Find My Device

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *